O nás - Zlatý střih

O nás

Zhotovit si sama oblečení, které v každém ohledu odpovídá potřebě a módnímu trendu, je přáním mnoha žen. Tato přání si můžete splnit pomocí Zlatého střihu (tzv. Lutterloh systém). Tento střihový systém je velice lehký a osvědčil se již po desítky let.

Ke zhotovení střihu potřebujete znát pouze obvod hrudníků a boků.

Systém na šití zvaný Lutterloh system byl vyvinut v Německu již roku 1935. V Česku a na Slovensku je známý pod názvem Zlatý střih.

Česká firma Zlatý Střih začala s distribucí na Českém a Slovenském trhu v roce 1993. Od té doby jsme dodali tisíce knih začínajícím i profesionálním švadlenkám. Mohli jste nás vidět na různých televizních programech jako ČT1, Prima či RTVS.

Zpracování střihů

K vypracování střihů je třeba znát jen míry obvodu hrudníku a míru obvodu boků.

Měření obvodu hrudníku a boků

Změříme obvod hrudníku a obvod boků. Objem hrudníku potřebujeme na vypracování střihu na pase a nad pasem. Obvod boků pro všechny střihy na vypracování pod pasem. Ještě jednou? Všechny body na pase a nad pasem vypracováváme s obvodem hrudníku, všechny body pod pasem s obvodem boků.

Upevnění střihové předlohy

Všechny střihy k modelům se nacházejí na zadní straně těchto nákresů. Na papír, na který chceme vypracovávat střih připevníme malou střihovou předlohu.

Speciální měřící pásek

Každý krejčovský metr, který je dodáván spolu se Zlatým střihem, je na počátku opatřen speciální stupnicí s červenými a černými čísly. Tato čísla jsou obvody hrudníku a boků. Nezáleží, jestli jsou červená nebo černá čísla. Je to jen pro lepší orientaci na stupnicí. Stupnice obsahuje jenom sudá čísla . Když na svém těle naměříte liché číslo, zaokrouhlete vždy směrem nahoru. U každého čísla na stupnici jsou malé dírky. Ty slouží pro zapíchnutí špendlíku. Špendlík vždy zapíchneme do obvodu hrudníku, nebo boků.

Zapíchnutí jehlice do předlohy

Položíme nyní krejčovský metr se stupnicí a zapíchnutým špendlíkem na předlohu. Špendlík zapíchnutý ve stupnici zapíchneme do kříže , který se nachází na každé malé střihové předloze. Někdy leží kříž mimo předlohu, malá šipka nám vždy ukáže, ke kterému střihu patří.

Označení bodu

Poté, co jsme špendlík zapíchli do středu kříže, můžeme krejčovským metrem pohybovat ve všech směrech. Od malé střihové předlohy, kterou jsme připevnili na papír, vycházejí paprsky.
Prodloužíme paprsek krejčovskou mírou a číslo, které se na paprsku nachází, označíme těsně vedle krejč. metru bodem na papír. Body označujeme na té straně krejč. metru, kde se nachází paprsek s příslušným číslem.

Označení všech bodů

Ke spojování bodů se nejlépe hodí krejčovské křivítko, které je součástí Zlatého střihu.
Poté, co jste spojili všechny body, přeneseme na střih též všechny značky, které se nachází na malé vzorové předloze.
Po odejmutí malé předlohy už z hotového střihu, vždy označíme střed kříže (vpich špendlíku). Později by mohlo být místo vpichu špendlíku důležité pro orientaci.

Přenesení střihu z papíru

Hotový střih vystřihneme a můžeme přiložit na látku a začít stříhat. Nezapomeňte, že střihy jsou přímo na vaše míry, tudíž musíme přidat na švy, záložky, lemy a obruby.

Přejeme Vám mnoho úspěchů se Zlatým střihem!

Videa